• Program Area

  • Grade

Adam Hancock Head of Lower School
Alex Tiernan PE Teacher, Global Program Coordinator
Alexandra Hughes Second Grade homeroom teacher
Amanda Palffy Third Grade homeroom teacher
Annie Garrett Fourth Grade language arts & social studies teacher
Barbara Uboe Lower School French teacher
Brett Nelson Fifth Grade math/science teacher, Lower School STEM team
Brian Davies Chief Operations Officer
Carolyn Hines Director of Communications
Casey Scarry Preschool Twos & Threes teacher
Cathy Grueter First Grade homeroom teacher
Cécile Fielder French Teacher
Celia Haims Second Grade teacher
Collette Newell Outdoor Education Co-Director
Courtney Chilcote Lower School Spanish teacher
Debi Bender Lower School Art Teacher
Eloise Vallone PreKindergarten Teacher
Emily Gallagher Drama Teacher
Fred Stover Lower School STEM team
Grace Nims Executive Assistant to the Head of School
Heidi Hemstreet Lower School Support & Enrichment
Jenna Hawksley Support & Enrichment
Jon Bender Spanish teacher
Josh Wolman Head of School
Kelsey Dunn PE teacher
Kerry Bidlack Preschool Twos & Threes teacher
Kim Passero Registrar
Kimberly Bakker Music teacher
Laurie Frampton PreKindergarten Director
Lea Young Lower School assistant
Lise Sansom Lower School Science teacher
Liz Sinkinson Annual Fund and Events Manager
Loch Gallagher Fourth Grade Math & Science Teacher, Lower School STEM coordinator
Maggie Gloor School nurse
Marci Sketch Drama teacher
Mark Sumera Middle School Math & Science
Mary Frances Szoradi Third Grade homeroom teacher
Mary Stokes Lower School Counselor
Megan Talarico Middle School Math & Science
Morgan Atkins Middle School Counselor
Noelle Zablosky Chef, Sage Dining
Noga Vardy First Grade homeroom teacher
Paige Freeman Outdoor Education
Paula Ponto Art teacher
Paula Prikryl PreKindergarten teacher
Pippa Klumb Fourth & Fifth Grade Team, Support & Enrichment
Rachael Brady Kindergarten teacher
Renee Wheeler Sixth Grade English, Middle School support
Sarah Pitts Lower School assistant
Scott Hicks Director of Finance, Head of Middle School
Shelley Gill-Meisler Kindergarten homeroom teacher
Shelley Supplee Lower School
Stacy Reed Seventh & Eighth Grade English
Steven Miller Operations Assistant
Susan Glah Director of Admissions & Financial Aid
Protected: Trish Devine Fifth Grade teacher
Tsvetana Mawicke Preschool Twos & Threes Director
Tyler Valtin Middle School Math, Seventh Grade support
Vanessa Abrahams Middle School Math & Science
Wes Lanich Middle School Music & Sixth Grade History
Zeke Tiernan Seventh & Eighth Grade History